e
sv

UEFA Temsilcimiz Başakşehir’in Antrenörü Pierre Webo’ya Yapılan Irkçılık Sosyal Medyanın Gündeminde

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Başakşehir Paris Saint Germain ile oynadığı maçta, hakemin, yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçılık yaptığı gerekçesiyle sahadan çekildi.

Bu yılın başlarında ABD’de George Floyd isimli bir siyahinin polis tarafından öldürülmesi dünya genelinde #BlackLivesMatter hareketini başlatmıştı. Özellikle ABD’de eylemler günlerce devam etmişti. Ancak eylemler, ayaklanmalar hiçbiri ırkçılığı bitiremiyor. Ne yazık ki ırkçılık spor müsabakalarına bile karışmış durumda. Medipol Başakşehir, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı haftasında Paris Saint Germain ile oynadığı maçta, dördüncü hakemin, yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle sahadan çekildi.  Olay, ise hem Avrupa hem de Türkiye basınının gündemine oturdu. Pek çok kişi sosyal medya üzerinden yaşananlara tepki gösterdi.

UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı maçında Fransa’da oynanan Paris Saint-Germain – Medipol Başakşehir karşılaşmasına ırkçılık damga vurdu.

UEFA temsilcimizin PSG ile oynadığı maçın 4. dakikasında turuncu-lacivert forma giyen Başakşehir’in Teknik Direktörü Okan Buruk’un yardımcısı Pierro Webo yedek kulübesinde kırmızı kart gördü.

Bu kırmızı kartın ardından ise saha karıştı. Kırmızı karta tepki gösteren futbolcu Demba Ba da kırmızı kart gördü.

Ardından ise Başakşehir’in teknik heyeti ve oyuncuları, maçın dördüncü hakemi Constantin Sebastian Coltescu’nun, Webo’ya ırkçı söylemlerde bulunduğunu belirtti.

Bu konu mücadelenin orta hakemi Ovidiu Hategan ve UEFA delegesiyle uzun süre görüşüldü. Ardından maça ara verildi ve hem PSG hem de Medipol Başakşehir soyunma odasına gitti.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile yaptıkları maçta yardımcı antrenörleri Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunan Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun sahada kalması durumunda müsabakaya devam etmeyeceklerini söyledi. Daha sonra Gümüşdağ, Webo’ya ırkçı söylemde bulunan Rumen dördüncü hakem Coltescu’nun maçtan alındığını açıkladı. 

Ardından İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü, dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasından dolayı sahadan çekildikleri Paris Saint-Germain maçında futbolcularının sahaya çıkmama kararı aldığını açıkladı.

PSG’de resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Başakşehir’e destekte bulundu;

1. Olay ise hem dünyada hem de Türkiye’de sosyal medyanın gündemine oturdu;