e
sv

Tarih Boyunca İyileşmek İçin Kullanılan Birbirinden İlginç Tedavi Yöntemleri

278 Okunma
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknolojinin ve tıbbın çok gelişmediği ve uygulanan tedavilerin sadece denemelerden ibaret olduğu dönemlerde iyileşmek için çok ilginç yöntemler kullanıldı. Günümüzde bir iğne, hap veya biraz istirahat ile geçen hastalıklar için geçmişte uygulanan eski tedavi yöntemleri “iyi ki bu yıllarda doğmuşum” denmesine sebep oluyor. Elbette geçmişte yapılan eski tedaviler, günümüzde yapılan tedavilerden çok daha farklıydı. Böyle olması normal; çünkü her dönemde sahip olunan imkanlar değişikti. Peki, eskiden kullanılan tedavi yöntemleri nelerdi? Gelin, hep birlikte bakalım.

20. Astımı tedavi etmek için kloroform kullanmak

Eski tedavi yöntemleri arasında astımı iyileştirmek için kullanılan çeşitli teknikler bulunuyor. Bunlardan biri de kloroform solumak. Kloroform, Amerika Birleşik Devletleri’nde tıpkı kokain gibi anestezik etkileri olduğu için kullanılıyordu. Fakat artık zehirli bir madde olduğunu biliyoruz.

19. Öğütülmüş kuş gagalarını kullanarak sarhoş olmayı engellemek

Eski Asur’da kuş gagaları öğütülüp mür ile birleştirilir ve yenirdi. İddiaya göre bu yöntem, kişinin sarhoş olmasını engellerdi.

18. Vücuttaki şişlikleri tilki dişiyle tedavi etmek

Bu yöntemde, tıpkı şişik gözlerin tedavisinde olduğu gibi tedavi için kullanılacak olan hayvana canlı olarak ihtiyaç duyuluyor. Önce canlı tilkinin dişlerinden biri sökülüp bir geyik derisine sabitleniyordu. Son olarak ise vücutta şişlik olan yere konuluyordu.

17. Şişik gözlerin tedavisinde yengeç gözü kullanmak

Eski tedavi yöntemleri arasında bulunan bir diğer tedavi de ise şişmiş olan gözleri tedavi etmek için yengeç gözü kullanılıyor. Bu tedavi yöntemi için canlı bir yengecin gözleri kesiliyor ve kesilen gözler hasta olan kişinin boynuna sürülüyordu. Ne ilginç bir tedavi yöntemi ama!

16. Kataraktı tedavi etmek için deniz salyangozu çiçekleri kullanmak

Londra’daki Britanya Kütüphanesi‘nde 10. yüzyıla ait bir tıp ders kitabı olan Bald’s Leechbook’un bir kopyası bulunuyor. Bu kopyada kataraktı tedavi etmek için gözlere yanmış deniz salyangozu çiçekleri koyulması ve bal sürülmesi yazıyor.

15. İnsan vücudundan elde edilen toz ile yaraları iyileştirmek

16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’da insan vücudunun tıbbi tedavilerde kullanımı her zamankinden daha popüler hale geldi. Baş ağrısı, epilepsi ve birçok hastalık için bu yöntem kullanıldı. İnsanlar ceset bulabilmek için mezarları yağmaladı. Vücudunda bir çürük veya hastalık olan kişiler, ölmüş insanların vücut parçalarını rahatsız olan bölgeye sürüyor ve daha sonra onu toz haline getirip içiyorlardı. Fransız Kralı I. Francis ve Francis Bacon da eski tedavi yöntemleri arasında bulunan bu yöntemi uyguladı.

14. Baş ağrısı için kargabüken kullanmak

Dr. Ritter, bazı baş ağrısı vakaları için bir çay kaşığı su ile bir damla kargabüken tentürünün karıştırılmasını öneriyordu. Günümüzde kargabüken, zehirli olan ve sıklıkla fareleri öldürmek için kullanılan strikninin ana maddesidir. Eski tedavi yöntemleri arasında yer alan bu tuhaf yöntem ölümcül sonuçlara sebep olabilecek gibi görünüyor.

13. Saçkıranı barut ve sirke ile tedavi etmek

Eski tedavi yöntemleri arasında bulunan diğer bir ilginç yöntem, yine Mother’s Remedies adlı kitap içinde yer alıyor. Eskiden saçkıran olan bölgeye barut ve sirkeden yapılmış bir macun sürülmesi öneriliyordu. İlk seferde işe yaramazsa, olumlu sonuç alınana kadar aynı yöntem uygulanıyordu.

12. Çatlamış elleri ekşi krema ile düzeltmek

Dr. Ritter’in çatlamış eller için ilginç bir tedavi yöntemi vardı. Bu tedaviye göre bir miktar ekşi krema toprağın altına gömülerek bir gece boyunca bekletiliyordu. Daha sonra çıkarılan ekşi krema çatlamış ellere sürülüyordu.

11. Saman nezlesini kokain ile tedavi etmek

Dr. Thomas Jefferson’ın 1910 yılında yayınlanan “Ritter’s Mother’s Remedies: Over One Thousand Tried and Tested Remedies from Mothers of the United States and Canada” adlı kitabı içinde birçok tedavi yöntemi barındırıyordu. Kitapta saman nezlesine tedavi etmek için buruna %4 oranında kokain solüsyonu sürülmesi yazıyor. Bu tedavi yöntemi o zamanlar için normal sayılırdı. Çünkü kokain hazımsızlık, yorgunluk, göz ağrısı ve hemoroid tedavisinde kullanılıyordu.

10. Cıva kullanarak frengiyi tedavi etmek

Cıva, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar frengi tedavisinde kullanılıyordu. Aynı zamanda kabızlık gibi daha az şiddetli hastalıkları tedavi etmek için de kullanıldı. 18. yüzyıla gelindiğinde doktorlar cıva zehirlenmesinin farkındaydılar, ancak frengiyi tedavi etmek için kullanmaya devam ettiler. Sadece kullanılan miktarlar düşürüldü. Eski tedavi yöntemleri arasında bulunan cıva, frengi dışında doğum kontrol yöntemi olarak da kullanıldı.

9. İktidarsızlık ve yaşlılığı radyum ile tedavi etmek

Radyum bir zamanlar meşru bir tıbbi tedavi olarak kabul edildi. İyileştirdiği varsayılan rahatsızlıklar arasında artrit, iktidarsızlık ve yaşlanma vardı. Suyu radyumla birleştiren bir güveç olan Revigator, yüz binlerce Amerikalının evine yerleştirildi. Artık radyumun yaşlılığı iyileştirmediğini ve radyasyona bağlı hastalıkları tetiklediğini biliyoruz.

8. Ayılmak ve neşelenmek için safran kullanmak

1382 yılında yazılan Red Book of Hergest adlı kitap, sarhoşluğu gidermek için çürük safran yenmesini öneriyordu. Ayrıca Hergest’e göre üzüntü de safranla tedavi edilebilirdi. Ancak ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekiyordu. Çünkü çok tüketilirse fazla sevinç insanı öldürebilirdi. İlginç olduğu kadar da komik, öyle değil mi?

7. Astımı sigara ile tedavi etmek

Astım sigaraları 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında popülerdi ve stramonyum, belladonna ve tütün dahil olmak üzere bir dizi toksik bileşenle yapıldı. Eski tedavi yöntemleri arasında bulunan ve oldukça popüler olan bu yöntem, sizce de çok ironik değil mi?

6. Epilepsiyi saç ve geyik kemiğinden oluşan toz ile tedavi etmek

The Book of Phisick ayrıca epilepsili hastalar için de bir tedavi içeriyordu. Epilepsili hastaların güçlü bir adamın saçını geyiğin bacak kemiğiyle birlikte pişirip toz haline getirmesini ve yeni ay varken içmesini öneriyordu. İnsanlar uzun yıllar boyunca ayın epilepsi nöbetlerini etkileyip etkilemediğini merak etti. Yapılan araştırmalar ayın epilepsi nöbetleri üzerinde bir etkisi olmadığını ortaya çıkardı.

5. Kuduz hastalığını ciğer otu ve soğuk banyo ile tedavi etmek

1700’lerde Avrupa’da büyük bir endişe kaynağı olan kuduz hastalığı için ilginç bir tedavi yöntem vardı. Aynı dönemde yazılan The Book of Phisick adlı kitapta şöyle bir çözüm bulunuyordu: “Yarım litre sütün içine 40 tane öğütülmüş ciğer otu ve 20 tane biber atın ve dört gün boyunca sabahları için. Bununla birlikte bir ay boyunca gün aşırı olarak soğuk banyo yapın.”

Eski tedavi yöntemleri arasında bulunan bu yöntem, insanı iyileştirir miydi yoksa daha da hasta mı ederdi bilinmez ama eski dönemde çok uygulandığı kesin.

4. Sihirli bir kelime ile sıtmayı tedavi etmek

Sıtmayı iyileştirmek için yapılan birçok eski tedavi yöntemi var. Ancak en ilginç olanlarından biri, MS 3. yüzyılda Romalı bir doktor tarafından önerilen sihirli bir yöntemdi. Hastalara “Abracadabra” kelimesini her satırda bir harf eksik olacak şekilde, harflerin altında sadece bir A olan bir üçgen oluşturana kadar kağıda defalarca yazmaları söyleniyordu. Ardından kağıdı ketenle bağlayıp doğuya doğru akan bir dereye atmadan önce dokuz gün boyunlarına takmaları gerekiyordu. Bunlar işe yaramazsa kendilerini aslan yağıyla ovmaları şarttı.

3. Diş ağrısını elektrikle tedavi etmek

Wesley ayrıca diş ağrısı olan hastaların elektroterapi ile tedavi edilmesini öneriyordu. Elektroterapi fikri 1700’lerde oldukça yeniydi. Ancak epilepsi, felç, iktidarsızlık, tenyalar ve birçok hastalık için 1900’lerin başlarına kadar düzenli bir şekilde kullanıldı. Bazı insanlar ise sağlıklı kalmak için elektroterapi gördü. Günümüzde daha işlevsel bir şekilde kullanılan elektroterapi, eski tedavi yöntemleri arasında oldukça meşhurdu.

2. Astımı haşlanmış havuç yiyerek tedavi etmek

1740’lı yılların sonlarında Primitive Physick ve An Easy and Natural Method of Curing Most Diseases adlı kitapları yayınlanan İngiliz evangelist John Wesley, astımı tedavi etmek için 15 gün boyunca sadece haşlanmış havuç yenmesini öneriyordu.

1. Kuduz hastalığını çiğ dana eti ile tedavi etmek

Kuduz hastalığı tedavisinde dana eti kullanmak eski tedavi yöntemleri denince akla ilk gelenlerden oluyor. Antik Roma’da insanlar kuduz hastalığını tedavi edebileceklerini düşünüyorlardı. Doğa bilimci ve yazar Pliny the Elder’a göre, kuduz bir köpek tarafından ısırılanların yaraları kesilip çiğ dana eti ile kapatılarak tedavi edilmeliydi. Daha sonra hastanın limon ve domuz yağından oluşan bir diyet uygulaması ve ardından şarap ve haşlanmış porsuk dışkısı ile yapılan bir karışım içmesi gerekiyordu.

etiketlerETİKETLER