e
sv

Starbucks Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 18 Gerçek

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kahve bazılarımız için vazgeçilmez bir tutku! Ulaşılabilirlik ve kalite açısından da çoğumuz dünya devi Starbucks’ı tercih ediyoruz. Starbucks, ilk şubesini 1971 yılında açmıştır. Özellikle son 10 yıl içerisindeki gelişimiyle Dünya’nın en büyük kahve zinciri haline gelmiştir. Şu anda ise dünya genelinde 65 ülkede hizmet veren ve 20.519 şubesi bulunan Starbucks’da toplam 151.000 kişi tam zamanlı olarak çalışıyor. Birçoğumuz Starbucks hakkında yeni öğrendiği bilgilere çok şaşırarak tepki veriyor. Biz de bu içeriğimizde sizler için Starbucks hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekleri bir araya getirdik. 

18. 1987’den beri dünyada her gün ortalama 2 Starbucks mağazası açılmaktadır.

17. Starbucks, bir reklam şirketi şu anki ismi kullanmalarının daha iyi olacağını teklif edene kadar Cargo House adı altında hizmet veriyordu.

16. Seattle’da butik kahveci kılığında gizli Starbucks’lar bulunur ve Starbucks buralarda yeni tariflerini denemektedir. 

15. İsim sorup bardaklara yazmayan tek Starbucks, CIA Genel Merkezi’nin içinde yer alan Starbucks’tır.

14. Tüm Starbucks’larda “10 dakika” kuralı vardır: Dükkan ilan edilen açılış saatinden 10 dakika önce açılır, kapanış saatinden 10 dakika sonra kapanır.

13. Starbucks her yıl 2.3 milyar kağıt kupa tüketiyor. Bu sayı dünya nüfusunun 3’te 1’ine denk gelmektedir.

12. Venti boy bir Starbucks kahvesinde bir enerji içeceğindeki kafeinin beş katı kadar kafein bulunmaktadır. 

11. Starbucks’ın ilk orijinal logosunda göğüsleri açık bir deniz kızı vardı. Sonraları ise logo aşağıdaki şekilde evrim süreci geçirdi. 

10. Kahve çekirdekleri tüm kokuları emdiği için Starbucks baristalarının parfüm kullanması yasaklanmıştır. 

9. Starbucks’ta her yıl 93 milyon galon süt tüketiliyor. Bu rakam 155 olimpik yüzme havuzunu bir defada dolması şeklinde daha net anlaşılabilmektedir.

8. Starbucks’taki içecekleri bir arada topladığımızda, 87.000 farklı içecek kombinasyonu yapabiliyoruz.

7. Yeni bir Starbucks şubesi açıldıktan sonra çevredeki evlerin pahalanmasına “Frappucino etkisi” denilmektedir.

6. Starbucks çalışanlarının sayısı Grönland’ın nüfusunun iki katından fazladır.

5. Starbucks, çalışanlarının sigortalarına, sattığı kahvelerin maliyetine harcadığından daha fazla para harcıyor.

4. Starbucks’ın yaratıcıları iki öğretmen ve bir yazar! 3 kafadar Starbucks’ı kurduktan sonra hisselerini satarak şirketten ayrılmışlardır. 

3. Starbucks’ın adı az kalsın Moby Dick’teki geminin adı olan Pequod olacaktı. Kaptan Ahab’ın balina avına çıktığı gemi Pequod, akıllarına gelen ilk isimdi. Ortaklardan biri itiraz edince, Pequod’un aklıselim ikinci kaptanı Starbuck’ta karar kıldılar.

2. Starbucks’taki Grande boy kahveler 320 miligram kafein içermektedir. Bu rakam, Red Bull’un içerdiği kafein oranının tam 4 katıdır. 

1. Starbucks masalarının neredeyse çoğunun yuvarlak olmasının sebebi müşterilerin kendilerini daha az yalnız hissetmesini sağlamaktır. 

etiketlerETİKETLER