e
sv

Mastürbasyon Depresyona Yol Açıyor Olabilir Mi?

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mastürbasyon, birçoğumuz için bir tabu olmaya devam ediyor. Peki mastürbasyonun depresyona yol açması mümkün mü?

Mastürbasyon, pek çok kültürde olduğu gibi ülkemizde de bir tabu olarak görülüyor. Kültürel öğeler, mastürbasyonun normalleştirilmesini engelliyor. Halbuki mastürbasyonun doğal ve sağlıklı bir deneyim olduğunu biliyoruz. Hemen hemen herkes mastürbasyon yapıyor olsa da birçoğumuz, bunu gizleme ihtiyacı duyuyor ya da mastürbasyon yaptığımız için suçluluk duyuyoruz. Peki bu bizim zihinsel ve ruhsal sağlığımızı nasıl etkiliyor? Onlarca, hatta yüzlerce yıldır insanoğlunun depresyon-mastürbasyon ilişkisi üzerine kafa yoruluyor. Biz de sizler için mastürbasyon ve depresyon arasındaki ilişikiyi araştırdık. Mastürbasyonun depresyona neden olabilir mi, mastürbasyonun yan etkileri nelerdir, “çok mastürbasyon yapmak” diye bir şey var mı? Tüm bunların cevabını sizler için yazdık. İşte tüm detaylarıyla mastürbasyon ve depresyon arasındaki ilişki…

Mastürbasyon gerçekten depresyona yol açabilir mi?

Kısaca cevaplamak gerekirse hayır. Mastürbasyonunun direkt olarak depresyonu tetiklediğiyle ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Peki insanlar neden mastürbasyonun depresyona yol açabileceğini düşünüyor? İnsanoğlu oldukça uzun bir zamandır depresyon ve mastürbasyon arasında bir bağ kurmaya çalışıyor. Bunun altında yatan nedense birçok dinin mastürbasyonu yasaklıyor olması. Yani mastürbasyonun bir tabu oluşu ve dinen yasaklanmış olması, mastürbasyon yaptıktan sonra kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir. Bu da anksiyeteyi gibi psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Depresyon libidonuzu nasıl etkiler?

Depresyon özgüveninizi ve ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Pek tabii bu durum da libidonuzun düşmesine neden olabilir. Yapılan birçok araştırma da depresyonun seks hayatınızı ve libidonuzu olumsuz yönde etkileyebileceğiniz kanıtlıyor.

Mastürbasyonun yararları nelerdir?

Mastürbasyonun vücudunuz için pek çok faydası bulunuyor. Örneğin mastürbasyon; stresi azaltır, rahatlamanıza yardımcı olur, seks hayatınızı olumlu yönde etkiler, daha iyi uyumanızı sağlar, özgüveninizi yükseltir, cinsel hassasiyetinizi arttırır, regl ve kas ağrılarını azaltır ve en önemlisi kendinizi ve vücudunuzu tanımanıza yardımcı olur.

Mastürbasyonun yan etkileri nelerdir?

Mastürbasyonun herhangi bir fiziksel zararı bulunmuyor. Ancak birçok kültürde bir tabu olarak kabul edildiği için zihinsel sağlığınızı etkilemesi mümkün. Özellikle muhafazakar bir kültürde yetiştirilen bireyler için mastürbasyonun ardından suçluluk yaşamak oldukça yaygın bir durum. Bu noktada hatırlamanız gereken en önemli şey mastürbasyonun tamamen doğal bir durum olduğu ve utanılacak hiçbir şey olmadığı.

“Çok fazla mastürbasyon yapmak” diye bir şey var mı?

Mastürbasyona “çok” demek için belli bir sınır bulunmuyor. Ancak mastürbasyon yapmak için günlük aktivitelerinizi bir kenara bırakıyorsanız, mastürbasyon dışındaki şeylere odaklanmakta zorlanıyorsanız, mastürbasyon yapmak partnerinizle olan ilişkinizi etkiliyorsa ve mastürbasyonu durduramadığınız bir dürtü olarak görüyorsanız işler değişiyor.

Ne zaman destek almalısınız?

Eğer depresyonla boğuştuğunuzu düşünüyorsanız bir uzmanla görüşmekte fayda var. Örneğin uyku problemleri, sindirim problemleri, ani kilo değişimleri, azalan acı toleransı, aileden ve arkadaşlardan uzaklaşmak, anksiyete ve sinir hali; depresyonun en yaygın belirtileri arasında gösteriliyor.

Depresyonla baş etmek için yapabilecekleriniz

 • Depresyonla baş etmek için çeşitli meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Hatta meditasyon applerinden de yardım alabilirsiniz.
 • Eğer depresyonla boğuşuyorsanız sosyalleşmek, düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. Ancak bu duvarı aşmanız gerekiyor. Size değer veren yakınlarınızla daha fazla zaman geçirmeye çalışabilirsiniz.
 • Depresyon ve anksiyeteyle mücadele etmenin en etkili yollarından biri de egzersiz yapmak. Sabahları yapacağınız 20 dakikalık yürüyüşler bile kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise alkol tüketimi. Alkol tüketmek, depresyon belirtilerinizi arttıracaktır. Bu nedenle alkol tüketiminizi sınırlamanız gerekiyor.
 • Depresyon, günlük rutininizi alt üst edebilir. Bu döngüden çıkmanın en etkili yoluysa yeni bir rutin inşa etmek. Günlerinizi planlayarak uyku düzeninizden yeme alışkanlıklarınıza birçok şeyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kendinizle ilgilenmeyi unutmamalısınız. Sevdiğiniz bir filmi izlemek, kitap okumak ya da uzun bir duş almak; size iyi gelecek şeyleri yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Mastürbasyon kaynaklı bir suçluluk duygusu hissediyorsanız yalnız olmadığınızı hatırlamalısınız ve tabii ki mastürbasyonun oldukça doğal bir şey olduğunu da!

Kaynak.