e
sv

Küresel Bir Pandeminin 1910’larda Nasıl Göründüğünü Gösteren 1918 İspanyol Gribinin Tarihi Fotoğrafları

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

California, 1918. 1918 İspanyol gribi dünya çapında 50 milyon kadar insanı öldürdü ve “tüm salgınların annesi” olarak anıldı.

1918 ile 1919 arasında, bir grip salgını tüm dünyaya hızla yayıldı ve 15 ay içinde 50 milyondan fazla – ve muhtemelen 100 milyon kadar – insanı öldürdü.

Pandeminin hızı şok ediciydi; cesetlerin sayısı hastaneleri ve mezarlıkları alt etti. Yayılmayı durdurmak için karantina merkezleri, acil hastaneler, halka açık gazlı bez kullanımı ve bilinçlendirme kampanyaları hızla başlatıldı. Ancak I.Dünya Savaşı sona yaklaşırken, milyonlarca asker hala dünyanın dört bir yanını dolaşarak hastalığın yayılmasına yardımcı oluyordu.

Grip, dünyaya hızla yayılmadan önce ilk olarak Avrupa, ABD ve Asya’nın bazı bölgelerinde görüldü. Yanlışlıkla İspanyol gribi olarak adlandırıldı çünkü ilk olarak Madrid’in günlük ABC gazetesinde yayınlandı. Bununla birlikte, modern bilim adamları şimdi virüsün ABD’nin Kansas kentinde başlamış olabileceğine inanıyor. 1918’de gripten korunmak için bir aşı yoktu. Daha sonra birçok kurbanda kısır virüsün akciğerlerini istila ettiği ve zatürreye neden olduğu keşfedildi.

Grip, bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde Dünya nüfusunun yüzde 6’sını öldürdüğünde, insanlık tarihindeki en ölümcül olaylardan birine karşı verilen savaştan görüntüler burada toplanmıştır.

I.Dünya Savaşı sırasında Fransa’da Aix-Les-Baines Fransa’da bir ABD Ordusu kamp hastanesi ABD askerlerinin ve denizcilerin yüzde 20 – yüzde 40’ının savaşın zirvesi sırasında başta grip virüsü olmak üzere hasta olduğu ve muazzam acılara ve etkilere neden olduğu tahmin ediliyor. göreve hazır olma. (Corbis / National Geographic)

Polisler, Seattle, Washington’da bir sokakta, 1918’deki grip salgını sırasında Kızıl Haç’ın Seattle Bölümü tarafından yapılan koruyucu maskeler takıyorlar. (Ulusal Arşivler)

1918’de Seattle’da griple mücadele eden işçiler, Kızıl Haç odasında yüzlerine maske takarken. (Ulusal Arşivler)

10 Aralık 1918’de Kaliforniya, Mare Island’daki ABD Deniz Hastanesi’nin grip koğuşundaki hastalara bakmaya hazır kep ve önlük giymiş kolordu. (ABD Donanması)

Grip kurbanları, 1918’de Fort Riley, Kansas yakınlarındaki bir acil hastaneye toplandılar. (Ulusal Sağlık Müzesi / AP)

Ekim 1918’de bir daktilo, grip maskesini takıyor. New York’ta hastalığın ele geçirilmesinden endişe duyan tüm çalışanlar, hastalıktan korunmak için neredeyse yüzlerini gazlı bezle kapattılar. (Ulusal Arşivler)

Mahkeme 1918’de San Francisco’da açık havada yapılır. (Bettmann / Bettmann Arşivi)

Cemaat, San Francisco, California’daki grip salgını sırasında ayine katılmak ve dua etmek için toplandıkları Meryem Ana Katedrali’nin merdivenlerinde dua ediyor. (Bettmann / Bettmann Arşivi)

Grip salgını sırasında okullar kapalıyken, birçok Amerikalı çocuk yurtdışındaki mülteci çocuklar için oyuncaklar yaptı. (Ulusal Arşivler)

ABD Ordusu 39. alay 1918 Aralık ayında Seattle’da gripten korunmak için maskeler takıyor. Askerler Fransa’ya gidiyor. (Everett Tarihi / Shutterstock)

Japon okul kızları, grip salgınından korunmak için koruyucu maskeler takarlar. (Bettmann / Bettmann Arşivi)

1918 Kasım’ında yatakta yatan kız kardeşinin yanında bir kız duruyor. Genç kız o kadar endişelendi ki, kadının grip virüsüyle savaşmasına yardım etmek için gelen Kızıl Haç Ev Hizmetleri’ni aradı. (AP aracılığıyla Kongre Kütüphanesi)

Kızıl Haç Motor Kolordusu üyeleri, 1918 yılının Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde St.Louis, Missouri’de grip salgını sırasında nöbet tutuyor. (Ulusal Arşivler)

İnfluenza vakalarının tedavisi için Massachusetts, Brookline’da kurulan bir acil hastane, Ekim 1918’de fotoğraflandı. (National Artchives)

Aşırı kalabalık bir hastane nedeniyle izole edilen iyileşme hastaları, 1918’de ABD Ordusu’nun Lonoke, Arkansas’taki Eberts Sahası tesislerinde kalıyor. (Ulusal Arşivler)

Bir hemşire Kasım 1918’de Washington DC’deki Walter Reed hastanesinin grip bölümünde bir hastanın nabzını alıyor. (AP aracılığıyla Kongre Kütüphanesi)

Bir telefon operatörü 1918’de koruyucu gazlı bez giyer. (Bettmann / Bettmann Arşivi)

İyileşen askerler, Fransa’nın Royat kentindeki 30 Nolu ABD Ordu Hastanesi’nde grip maskeli bir sinema filmi izliyor. (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

Bir Amerikan askeri, 1918 yılının Aralık ayında, Dallas, Teksas’taki Love Field’da gripten korunmak için boğazına sıkılır. (Everett Tarihi / Shutterstock)

Askerler, gripten korunmak için 24 Eylül 1918’de Camp Dix, New Jersey’de tuzlu suyla gargara yapıyor. (Everett Tarihi / Shutterstock)

Amerikan Kızıl Haçından gönüllü hemşireler, 1918’de geçici bir hastane olarak kullanılan Oakland Municipal Auditorium’daki grip hastalarına eğilimlidir. (Edward A. “Doc” Rogers / AP aracılığıyla Kongre Kütüphanesi)

Lawrence, Maine’deki grip kampında hastalara temiz hava tedavisi verilen bir sahne. Bu aşırı önlem, salgını durdurmanın en iyi yolu olarak uygulandı. Hastaların iyileşene kadar bu kamplarda yaşamaları gerekmektedir. (Bettmann / Bettmann Arşivi)

Flanders’de cephe hattına yakın İngiliz Kızılhaçı hemşireleri, Alman gaz saldırıları tehdidine karşı gaz maskeleri takıyor. Doktorlar ve hemşireler, tedavi ettikleri askerlerle aynı savaş gerçekleriyle karşı karşıya kaldılar. (Bentley Arşivi / Getty Images)

1918’de Fransa’da gaz maskesi taşıyan Amerikalı hemşireler bir siperden geçiyorlar. (Hulton Arşivi / Getty Images)

Kızıl Haç hemşireleri ve Washington DC’deki Kızıl Haç Acil Ambulans İstasyonunda bir hasta, 1918. (Underwood Arşivleri / Getty Images)

Hemşireler Lawrence, Massachusetts, 1918’de İspanyol gribi salgını kurbanlarına bakıyorlar. (Hulton Arşivi / Getty Images)

İspanyol gribinin zirvesindeki beyzbolcular, 1918. (Underwood And Underwood / Getty Images)

Açık hava berber dükkanı. Grip salgını sırasında hastalığın yayılmasını engellemek için halka açık etkinliklerin açık havada yapılması teşvik edildi. 1919’da Berkeley’deki California Üniversitesi’nde fotoğraflandı. (Ulusal Arşivler)

Fizik dersi, Montana Üniversitesi, Missoula, 1919. Grip salgını sırasında dersler açık havada yapıldı. (Ulusal Arşivler)

Avustralya’nın Sidney kentinde, hemşireler Nisan 1919’da grip salgını sırasında Chippenedale’deki Blackfriars Deposu’ndan ayrıldılar.

İnsanlar, 1919’daki grip salgını sırasında Avustralya’nın Wallangarra kentinde bir karantina kampına varırlar. (Queensland Eyalet Kütüphanesi)

Boston hastanelerindeki hemşireler 1919 baharında griple savaşmak için maskelerle donatıldı. (Ulusal Arşivler)

Sırp askerleri, 5 Şubat 1919’da Hollanda’nın Rotterdam kentinde Sırplar ve Portekizliler için yardımcı hastanede grip tedavisi görüyor. Yardımcı hastane, St. Aloysius Derneği’nin binası olan Schoonderloostraat’ta bulunuyordu. Merkezde bir sağlık personeli ile birlikte Kaptan Dragoljub N. Đurković. (CC BY-SA HA van Oudgaarden, Piet van Bentum’un izniyle)

A woman wears a flu mask during the Spanish flu epidemic Feb. 27, 1919. (Hulton Deutsch / Getty Images)

Ulusal Arşivlerden orijinal başlık: “Şubat 1919. ABD Ordusu, Başmelek Cephesi, Rusya. USS Ascutney mürettebatının cenazesi. Başmelek’te üç üye öldü ve çoğu gripten hastalandı. ” (Ulusal Arşivler)

8 Mart 1919’da İngiltere’nin Devon kentinde gripten ölen ABD askerlerinin mezarları fotoğraflandı. Mezarlar, Paignton Askeri Hastanesinde İngiltere’ye yayılan grip salgınından ölen 100 Amerikan askerinin cesetlerini içeriyor. (Ulusal Arşivler)

Tüberkülozla Mücadele Birliği’nden griple ilgili bir sağlık uyarısı, toplu taşıma araçlarının içine yerleştirildi. (Cincinnati Müze Merkezi / Getty Images)

İngiliz bir adam, 2 Mart 1920’de bir otobüsün üstüne grip önleyici gaz sıktı. (Davis / Getty Images)

Grip salgını sırasında grip maskesi takan iki kadın. (Keystone / Getty Images)