e
sv

Instagram Hesabı Silme veya Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

947 Okunma
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram hesabınızı devre dışı bırakmanız veya tamamen kapatmanız mı gerekiyor? Hesabınızı geçici olarak nasıl devre dışı bırakacağınızı veya kalıcı olarak nasıl sileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Instagram’dan bıktınız mı yoksa kısa bir ara mı vermek istiyorsunuz? Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilir veya Instagram hesabınızı tamamen silebilirsiniz. Her ikisinin de tam olarak nasıl yapılacağını görmek için bu ayrıntılı talimatları izleyin.

Tüm Instagram kullanıcıları, hesaplarını geçici olarak devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir, böylece istediğiniz zaman aynı hesapla geri dönebilirsiniz. Bu, Instagram hesabınızı tamamen kapatmak isteyip istemediğinizi düşünmek için biraz zamana ihtiyacı olan kişiler için iyi bir seçenektir. Devre dışı bırakmaya veya tamamen kapatmaya ek bir alternatif, Instagram profilinizi özel yaparak profilinize erişimi sınırlandırmaktır.

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmaya hazırsanız, Instagram’a bir bilgisayardaki web tarayıcısından (Chrome vs. gibi) veya telefondaki bir mobil web tarayıcısından erişmeniz gerekir. Dizüstü bilgisayarınızı, masaüstü bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu alın ve tercih ettiğiniz web tarayıcısını (Firefox, Chrome, Safari veya diğerleri) açın.

Instagram şu anda kullanıcıların hesaplarını uygulama içinden devre dışı bırakmasına izin vermiyor. Bu muhtemelen güvenlik amaçlıdır.

Adres satırına Instagram.com yazın ve Enter veya Git tuşuna basın.

Instagram ana sayfası görünecek ve sayfada Giriş yap yazan bir düğme görmelisiniz. Bir mobil cihazdan erişiyorsanız, ekranınızın altında olacaktır. Tıklayın veya dokunun ve kullanıcı adınız ve şifrenizle Instagram hesabınıza giriş yapın.

Instagram Hesabınızı Nasıl Devre Dışı Bırakabilirsiniz?

Giriş yaptığınız anda, doğrudan ana sayfanıza yönlendirileceksiniz.

 1. İster masaüstünden ister mobil web’den erişiyor olun, üst menüde en sağda profil resminizi veya bir simge göreceksiniz. Profilinize gitmek için buna tıklayın veya dokunun sonra Profil‘e tıklayın veya dokunun.
 2. Profil sayfanızın hemen üstünde Profil Düzenle yazan büyük bir düğme görmelisiniz. Tıklayın veya dokunun.
 3. Sonraki sayfanın en altına gidin ve Hesabımı geçici olarak kapat yazan mavi bağlantıyı bulun. Üzerine tıklayın veya dokunun.

Hesabı Devre Dışı Bırakma Nedeninizi Seçin

Instagram sizi, hesabınızı neden devre dışı bırakmak istediğinizi seçmeniz için bir açılır menü seçeneği sunan bir sayfaya götürecektir.

Açılır menüye tıklayın veya dokunun ve uygun nedeni seçin. Devam etmek istiyorsanız, şifrenizi yeniden girmeniz için bir istekle birlikte bazı önerilen ipuçları görünecektir.

Hesabı devre dışı bırakmak için büyük mavi Hesabı Geçici Olarak Kapat düğmesine tıklayın veya dokunun. Instagram size bir açılır mesaj verirse onaylamak için tıklayın veya dokunun.

Instagram, hesabınızın geçici olarak devre dışı bırakıldığını onaylamanız için sizi bir sayfaya götürecektir. Yeniden etkinleştirmek için, Instagram.com üzerinden tekrar oturum açmanız yeterlidir.

Hesabınızı devre dışı bırakırsanız ve birkaç dakika sonra tekrar giriş yaparak yeniden etkinleştirmeyi denedikten sonra giriş yapamazsanız endişelenmeyin. Hemen mobil web tarayıcısı veya uygulama üzerinden tekrar oturum açmaya çalışırsanız, “Hesabınızı devre dışı bırakmayı henüz bitirmedik. Yeniden etkinleştirmek isterseniz, birkaç saat içinde tekrar deneyin.” şeklinde bir mesaj alabilirsiniz. Hesabınızı yalnızca haftada bir kez devre dışı bırakabilirsiniz.

Instagram Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Tıpkı hesapları geçici olarak devre dışı bırakmak gibi, Instagram da kullanıcıların hesaplarını uygulama içinden silinmesine izin vermez. Yine, bu muhtemelen güvenlik amaçlıdır.

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak yerine kalıcı olarak silmek istiyorsanız Instagram’da erişmeniz gereken tamamen ayrı bir bağlantı vardır. Instagram hesabınızı kalııcı olarak silmek için buraya tıklayarak sayfayı açın.

Sayfada, Instagram hesabınızı geçici olarak kapatabileceğinize dair bir mesaj ve silme nedeninizi belirtmeniz için bir açılır menü vardır. 

Hesap silme işlemi kalıcıdır. Hesabınızı asla geri yükleyemeyecek ve tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı, beğenilerinizi, yorumlarınızı veya takipçilerinizi geri alamayacaksınız. Sonunda her şeyi silmeye karar verseniz bile, bunu yapmanın fotoğraflarınızın ve videolarınızın sonsuza dek internetten silineceği anlamına gelmediğini unutmayın. Instagram’a gönderdiğiniz veya yüklediğiniz her şeye (ve genel olarak sosyal medyaya) sosyal ağın kendisi tarafından hala erişilebilir.

Silme işlemine devam etmek için, açılır menüye tıklayın veya dokunun ve nedeninizi seçin. Büyük kırmızı Hesabımı kalıcı olarak sil düğmesine tıklayıp dokunmadan önce şifrenizi yeniden girmeniz istenecektir.

Bunu yaptıktan sonra Instagram, devam etmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soracaktır. Eminseniz Tamam’a tıklayın / dokunun; Instagram sizi hesabınızın kalıcı olarak silindiğini onaylayan bir sayfaya götürecektir.