e
sv

Hindistan’da Gizemli Hastalık: 300 Kişi Hastaneye Kaldırıldı

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hindistan’da henüz bilinmeyen bir hastalık nedeniyle yüzlerce kişi hastaneye kaldırıldı.

Dünya yaklaşık bir yıldır corona virüsü ile mücadele ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, ilk olarak türü bilinmediği için “gizemli virüs” olarak adlandırılıyordu. Bizler de corona virüsü ile ilgili ilk haberimizi “Çin’de gizemli virüs” başlığıyla vermiştik. Ardından ise corona virüsü tüm dünyada yayılarak pandemiye dönüştü. Dolayısıyla artık hastalıklardan ve salgından oldukça korkuyoruz. Corona virüsünden henüz kurtulamamışken bu kez de Hindistan’da gizemli bir hastalık çıktı. Hindistan’ın güneydoğusundaki Andra Pradesh eyaletinde bulunan Eluru kentinde hafta sonu henüz belirlenemeyen bir hastalıktan dolayı 300 kişi hastaneye kaldırıldı. Detaylara birlikte bakalım.

Hindistan’da hafta sonu gizemli bir hastalık nedeniyle 300 kişi hastaneye kaldırıldı. Olay, ülkenin güneydoğusundaki Andra Pradesh eyaletinde bulunan Eluru kentinde meydana geldi.

Ülkenin gündemine oturan olay hakkında ise yetkililer inceleme başlattı. Öte yandan hastaneye kaldırılanlara corona virüsü testi yapıldı ancak testleri negatif çıktı.

Yetkililer başlangıçta olayın zehirlenme vakası olduğunu düşündü. Şebeke suyundan ya da hava kirliliğinden olabileceği belirtildi. Ancak yapılan incelemelerde hastalığın bu iki etkenden kaynaklanmadığı belirlendi.

Hastaneye başvuranlar; mide bulantısı, bilinç kaybı ve göz yanması gibi semptomlar gösteriyordu. Birçok kişi semptomların giderilmesinin ardından taburcu edildi.

Yetkililer, yetmiş kişinin taburcu edildiğini, 157 kişinin de tedavi görmeye devam ettiğini söyledi. Yerel kaynaklarda ise bir kişinin öldüğü, hastaneye kaldırılan kişi sayısının ise 350 olduğu belirtiliyor.

Andra Pradesh eyaletinin Sağlık Bakanı Kali Krishna Srivinas, hastalardan kan örneklerinin alındığını ve laboratuvara gönderildiğini açıkladı.

Srivinas, “Yetkililerin hastaneye başvuran kişilerin yaşadıkları bölgelerde yaptıkları incelemenin ardından şebeke suyunun kirlenmesi ve hava kirliliği gibi etkenleri safdışı bıraktık. Bu, gizemli bir hastalık ve neden kaynaklandığını laboratuvar incelemesinin ardından anlayabileceğiz” dedi.

Eluru Devlet Hastanesi’nden bir yetkili ise The Indian Express gazetesine şu açıklamalarda bulundu; “Başta çocuklar olmak üzere, kendilerini iyi hissetmediklerini söyleyerek hastaneye gelenler gözlerinde yanma olduğunu belirttikten sonra aniden kusmaya başladı ve bazıları titreyerek krize girdi.”

Öte yandan Hindistan corona virüsü vaka sayısı en fazla olan dünyadaki ikinci ülke konumunda. Bu vakaların 800 binden fazlası ise Andhra Pradesh eyaletinde bulunuyor.