e
sv

Hayvanların ve İnsanların İçgüdüsel Olarak Yaptığı Benzer Davranışlar

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çayır köpekleri, tıpkı insanlar gibi, iletişim kurmak için kendi dillerine sahiptir. Sadece bu değil, hayvanlar da kıskançlık hissedebilir! Hayvanlar alemindeki bazı türlerin bizimle paylaştığı birçok insan davranışı var. Bu yazıda sizlerle bazılarını tartışacağız.

1. Kurtlar da yalnız kalır.

Yalnız hissetmek, kurtlarla ortak yönümüzdür, ancak bunu biraz farklı bir şekilde – ulumaları ile ifade ederler. Farklı anlamları olabilir, ancak çok ilginç bulduğumuz ve bize kendimizi hatırlatan anlamlardan biri, onların ulumasının nasıl sadece partnerlerine, arkadaşlarına ve hatta paketlerine “seni özledim” diyen bir mesaj olabileceğidir liderler.

2. Yavru filler bebek insanlara benzer.

Görünüşe göre, bebeklerin rahatlık için baş parmaklarını emmeyi sevmesi gibi, bebek filler de öyle, ama başparmak yerine kendi hortumlarını kullanıyorlar. Çoğunlukla genç fillerde görülen bir davranıştır , ancak bazen yaşlı filler gergin olduklarında veya bir şeyden emin olmadığında, hortumlarını da emebilirler. Bazı yetişkin insanlar da muhtemelen farkına bile varmadan yapıyor.

3. Balinalar popüler şarkıcılardır.

Balinalar şarkı söylüyor ve bazı balinalar aslında popüler şarkılar söyleyebiliyor . Müzik prodüksiyonları okyanusa yayılıyor ve bazen şarkılarının kalıbı değişse de şarkılarının teması aynı kalacak.

4. Hayvanlar mantıksız korkular geliştirebilirler.

Bir veya 2 korkunuz olabilir ve bunun neden var olduğunu tam olarak açıklayamazsınız, tıpkı bizim gibi hayvanların da pek bir anlam ifade etmeyen korkuları vardır. Onlar var çünkü yırtıcı hayvanların yatan tehdidinin onları. Yırtıcıları avlarını terörize eder ve bu onların korkacak hiçbir şeyleri olmasa bile mantıksız davranmalarına neden olur , ancak asıl korkunun kendisi. Bu, yavrularını besleme yöntemlerini bile etkileyebilir.

5. Karıncalar çiftçidir ve evcil hayvan beslerler.

Tüylerimizle yaptığımıza benzer şekilde, karıncalar yaprak bitlerini evcil hayvan olarak tutarlar . İyi bir besin kaynağı oldukları için onları yakın tutarlar. Yine de onları yemiyorlar, şekerli oldukları ve karıncalara iyi geldikleri için salgılarını yerler. Aynı zamanda çiftçidirler. Onlar yetiştirmek ve mantar büyümek, yetiştirmek temelde aynı şekilde ve ekinleri büyür.

6. Hayvanlar aşık olabilir.

Araştırmalar , hayvanların aşık olmalarını sağlayan bir hormona sahip olduklarını göstermiştir. Bu hormonun kanlarındaki yüzdesi, insanlarla veya hayvan dostlarıyla etkileşime girdikten sonra yükseliyor, bu da bizim gibi çok sevgileri olduğunu kanıtlıyor.

7. Maymunlar zengin bir kelime dağarcığı kullanarak birbirleriyle konuşabilirler.

Araştırmalar, maymunların cıvıltılarının ve çığlıklarının aslında bilgi açısından zengin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, farklı çağrıları birbirine zincirleyerek iletişimlerinin anlamını değiştirebilirler. Bunu primat arkadaşlarıyla pek çok farklı tehdit hakkında iletişim kurmaları gerektiğinde yaparlar, örneğin yaklaşan rakip bir grup veya hatta düşmüş bir ağaç.

8. Maymunlar eşitsizliği reddeder.

Maymunlar adalete derinden önem verirler ve hatta bir durum adil olmadığında hakarete uğramış hissetmeye kadar giderler. Maymunlara bir dilim salatalık için çakıl taşı vermelerinin öğretildiği bir  deneyde , araştırmacının maymunlardan birine üzüm ikram ettiği bir zaman vardı, bu, diğer maymunların bazılarının salatalık yerine üzümleri tercih ettikleri için hakarete uğramasına neden oldu. Hatta bazıları salatalık dilimini araştırmacıya geri attı.

9. Bebek yarasalar, tıpkı bebek insanların yaptığı gibi battaniyelerle kundaklanmaktan hoşlanır.

Bebek yarasalar zaman haline yetimler, kurtarma ekipleri mimik için minik battaniye annelerinin kanatları sıcaklığını kullanın. Bebek insanlar da aynı şekilde battaniyeye sarılır.

10. Çayır köpekleri de dili kullanır.

Northern Arizona Üniversitesi’nden bir profesör, hayatının son 30 yılını çayır köpeklerinin iletişimi üzerine araştırma yaparak geçirdi . Çağrılarının, tarif ettikleri şeyle ilgili çok spesifik özellikleri ayırt edebildiğine inanıyor. Örneğin, sarı tişörtlü kısa bir insan geçerse, çağrısı mavi tişörtlü uzun bir insandan farklı olacaktır. Bu çok ilginç ve ona “Prairiedogese” diyorlar.

11. Papağanlar yavrularına isim verir.

Papağanlar yavrularına isim verseler de bizim isimlerimizden hiçbirine benzemiyorlar. Çoğunlukla “gözetleme” oluyorlar. Papağanlar , doğduklarından haftalar sonra, kendilerini başkalarına tanıtmak için bu çok özel “gözetleme” yi kullanırlar, sadece bu değil, aynı zamanda kardeşlerine ve ebeveynlerine karşılık gelen gözetlemeleri de öğrenirler ve hatta onları bir papağan sohbetinde kullanabilirler…

12. Keçiler aksan geliştirir.

İnsanlara benzer şekilde keçiler de sosyal gruplarına göre “aksanlarını” değiştirirler . Bu bazılarımıza da oluyor. Belki de bizden farklı aksanı olan arkadaşımızla biraz fazla zaman geçirdik ve kullandıkları kelime ve cümleleri anlamaya ve bunları kendi sözlüğümüze sokmaya başladık. Keçiler de bunu yaparlar, ancak kelime yerine çağrılarıyla bunu yaparlar.

13. Fillerin de cenazeleri vardır.

Filler insanlar gibi yas tutarlar ve cenazeler de düzenlerler . İçlerinden biri öldüğünde, sonraki günlerde birçok fil ailesi tarafından cesedin ziyaret edilmesi yaygındır. Ayrıca vücudu koklarlar ve dürtürler, hatta bazen ayaklarıyla dokunurlar. Onlar da bizim gibi duygusal yaratıklar.

14. Hayvanların bir ticaret sistemi vardır.

Bir ticaret sistemine sahip hayvanları görmek nadir değildir. Bunun bir örneği daha temiz bir balıktır. Temizlik hizmetlerini yiyecekle değiştirirler. Onların “müşterisi” kendilerine yapışmış parazitlerle gelir , balıklar bu parazitleri yerler, müşteri temizdir ve temiz balıklar beslenir. Bu bir kazan-kazan. Temizlerken kendilerini “müşterileri” ne bağlarlar.

15. Hayvanlar kıskanır.

Kıskançlık var primatlarda ve köpeklerde ve yeteneği ile herhangi bir hayvan bu duyguyu anlamak için. İlişkilerinin bir düzeyde bir faydası olduğunu anladıklarında kıskanç hissederler – bir köpekle bir insan arasındaki gibi. Kıskançlık hoş bir duygu değil, insan doğası ve görünüşe göre köpeklerin ve primatların da doğası.

Hayvan davranışıyla ilgili herhangi bir şeyi merak ediyor musunuz? Sorularınızı yorumlarda bizimle paylaşın!