e
sv

Güney Kore’de 43 M2 Evlerde Yaşamanın Acımasız Gerçekliği

Kore, çeşitli kültürü, muhteşem gökdelenleri, lezzetli yemekleri ve son derece gelişmiş teknolojisi ile tanınmaktadır. Ancak Güney Koreli fotoğrafçı Sim Kyu-Dong, bize madalyonun diğer yüzünü gösteriyor.
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kore, çeşitli kültürü, muhteşem gökdelenleri, lezzetli yemekleri ve son derece gelişmiş teknolojisi ile tanınmaktadır. Ancak Güney Koreli fotoğrafçı Sim Kyu-Dong, bize madalyonun diğer yüzünü gösteriyor. “Goshiwon” dan – Güney Kore’nin en fakirlerinin yaşadığı küçük, sıkışık, ucuz bir konut birimi. Görünüşe göre, aynı zamanda sokaklarda yaşamaya başlayan veya zihinsel veya fiziksel sorunlarla uğraşan insanlar için bir yuva olarak hizmet ediyor. Ve bu gibi durumlarda, Gosiwon bir umutsuzluk değil, umut ışığı olur.

Sim, “Odalar sadece uyumak ve ders çalışmak için oldukça küçük” dedi.

Ancak mevcut Goshiwon, orada yaşamak isteyenler için depozito gerektirmeyen düşük maliyetli bir yaşam alanı haline geldi. Seul’de küçük bir stüdyo kiralamak isteseniz bile, pahalı bir depozito bulmanız gerekecek ve kira çok yüksek. Bu yüzden çok parası olmayan bazı insanlar bir süre Goshiwon’da yaşıyor.

Goshiwon’daki odalarda genellikle bir yatak, bir masa ve eşyalarınız için bir dolap bulunur, ancak diğer her şey diğer sakinlerle paylaşılır. Her şeyden önce çok küçük bir yatakta uyumak size rahatsızlık verir. Kapıyı kapatıp yalnız kalsanız bile, yalnız olduğunuzu hissetmezsiniz. Diğer odalardan gelen gürültü ve koridorun popülaritesi görmezden gelinemez.

Ancak, Goshiwon’da ilk kez yaşadığım için beklediğimden daha iyiydi. Küçük bir odada birkaç parça giysi ve bavulla sade bir hayat yaşayabilirim. Minimalist bir yaşamın cazibesini istemeden hissettiren bir yerdi ”diye ekledi Sim.

Sim, Goshiwon’un Seul’deki yüksek kira maliyetlerine alternatif olarak ortaya çıkan bir konut türü gibi görünebileceğini, ancak onsuz, memleketinden Seul’e gitmeyi düşünemeyeceğini belirtti.

“Bu nedenle, gerçek dünyaya ilk adımlarını atmış olan bazı gençler, bir ev kiralamak için yeterince para biriktirene kadar Goshiwon’da yaşıyor.”

Maliyet, tesislerin kalitesine bağlıdır. Sim’in fotoğraflarındaki Goshiwon en ucuz ve kirası yaklaşık 200 dolar. Diğerlerinin biraz daha iyi tesisleri var ve maliyeti yaklaşık 500 $. Banyolu bir oda daha pahalıdır ve genellikle ek bir 5 $ ‘dır. Ve pencereli bir oda, penceresiz olanlardan daha pahalıdır. Kira, pencerenin koridora mı yoksa dışarıya mı baktığına göre de farklıdır.

Daha fazlası için: Instagram h / t: brightside