e
sv

Gram Fiyatları Dudak Uçuklatan Dünyanın En Pahalı 16 Maddesi

avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzyıllar boyunca insanlar altının dünyanın en pahalı madde olduğuna inandılar. Ancak bunun kesinlikle yanlış olduğu günümüzde birçok kişi tarafından biliniyor. 180Saniye olarak en düşük fiyattan en yüksek fiyata doğru derecelendirilen değerli maddelerin bir listesini derledik. Bir tüyo verelim: altın bu listede ilk üçte bile değil!

16- Safran – Gram fiyatı: 11 Dolar

Safran, harika tat ve mükemmel sağlık yararlarını bir arada sunan eşsiz bir baharattır. Üretim süreci oldukça fazla zaman ve emek gerektirir. Ancak safranın faydalı özellikleri ve lezzeti bu zahmete değmektedir.

15- Altın – Gram fiyatı: 56 Dolar (Global Piyasa)

Günümüzde özellikle kadınlar için en değerli maddelerden birisi olan altın, yüzyıllar boyunca uğruna savaşlar verilen bir madde oldu.

14- Rodyum

Platin grubu bir metal olan rodyum, son derece nadir bulunur. Ne kadar nadir olduğunu anlayabilmeniz için şöyle söyleyelim; dünyadaki toplam toprak oluşumu dikkate alındığında her bir tonda yaklaşık 0.001 gram rodyum bulunmaktadır.

13- Platinyum – Gram fiyatı: 60 Dolar

Gümüşi çelik renkli platinyum, nadir bulunan değerli bir madendir. Altın gibi asitlere, alkali ve diğer bileşiklere karşı oldukça dirençlidir.

12- Metamfetamin – Gram fiyatı: 100 Dolar

Metamfetamin, Breaking Bad dizisini izleyenlerin çok iyi bildiği etkili bir uyuşturucu maddedir. Üretilmesi ve kullanılması yasaktır.

11- Gergedan Boynuzu – Gram fiyatı: 110 Dolar

Hayvan boynuzları tıbbi özelliklerinden dolayı ilaç ve sağlamlıklarından dolayı bıçak gibi kesici aletlerin saplarının yapımında kullanılırlar. Gergedan boynuzunun ilgi çekmesinin nedeni ise cinsel gücü artırdığı iddialarıdır. Zavallı gergedanların nesli bu nedenle tükenmek üzeredir.

10- Eroin – Gram fiyatı: 130 Dolar

Kullanan kişinin algısını değiştiren ve bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Üretimi ve kullanımı yasaktır. Bu nedenle fiyatı da oldukça yüksektir.

9- Kokain – Gram fiyatı: 236 Dolar

Kilogram fiyatı bir servet değerinde olan kokain, ölümcül bir uyuşturucudur. Eroinden daha pahalı olmasının nedeni, “daha saf ve daha doğal olması” şeklinde açıklanmaktadır.

8- LSD – Gram fiyatı: 3.000 Dolar

LSD, oldukça pahalı bir uyuşturucudur. Kullanan kişinin duygu ve algı durumunu değiştirir. Bu yarı sentetik uyuşturucunun çok pahalı olmasının nedeni, üretim sürecinin oldukça zor olmasıdır.

7- Plutonyum – Gram fiyatı: 4.000 Dolar

Plutonyum, gümüşi beyaz bir renge sahip, ağır ama kırılgan bir radyoaktif metaldir. Nükleer silah ve uzay araçlarında yakıt olarak kullanılan enerji kaynağı üretiminde kullanılmaktadır.

6- Painite – Gram fiyatı: 9.000 Dolar

5- Taaffeite – Gram fiyatı: 20.000 Dolar

Menekşe, pembe, kırmızı veya beyaz renkte değerli bir taştır. Elmastan milyonlarca kez daha nadir bulunur. Bununla birlikte, benzersiz olmasına rağmen mücevherler söz konusu olduğunda çok popüler değildir. Pırlanta ya da elmasa göre ucuz olmasının nedeni de budur.

4- Trityum – Gram fiyatı: 30.000 Dolar

Özel aydınlatma gereken işlerde kullanılan bir gazdır. Bir litre trityum üretmek yaklaşık 15 milyon dolara mal olmaktadır.

3- Elmas – Gram fiyatı: 55.000 Dolar

Tüm kadınların hayran kaldığı, dünyanın en ünlü değerli taşıdır.

2- Kaliforniyum – Gram fiyatı: 25 Milyon Dolar

Şimdiye kadar keşfedilen en pahalı kimyasal elementtir. 1950’de keşfedilmesinden bu yana yalnızca bir kez sentezlenmiştir.

Sentezlemek: Basit maddelerden karmaşık bileşikler elde etmek.

1- Antimadde (Zıt madde) – Gram fiyatı: 62.5 Trilyon Dolar

Dünyadaki en pahalı maddedir. Bir miligramının üretimi yaklaşık 25 milyon dolara mal olmaktadır. Teorik olarak gelecekte yakıt olarak kullanılabilecektir. Bugünkü dezavantajı ise sadece bir gram üretmek için tüm insanlığın yaklaşık 1 yıl hiç dinlenmeden çalışması gerektiğidir.