e
sv

Dünya’daki En Popüler Sosyal Medya Platformları

1120 Okunma
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En popüler yada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarını hiç merak ettiniz mi? Belki de çok kullandığınız ve sıkıldığınız sosyal medya platformundan farklı olarak vakit geçirebileceğiniz başka bir alternatif sosyal medya ağları vardır. Bu yazıda sizin için en popüler sosyal medya uygulamalarını listeledik.

1. Facebook

Facebook halen dünyanın en popüler sosyal medya ağı. 2 milyardan fazla kullanıcı sayısıyla, şu anda veya geçmiş dönemdeki arkadaş ve tanıdıklarınızdan birini bulmak için gidilecek ilk yer burasıdır.

Facebook, her ay iki milyardan fazla insanın kullandığı en büyük sosyal medya sitesidir. Bu, dünya nüfusunun neredeyse üçte biri! Facebook Sayfalarını kullanan 65 milyondan fazla işletme ve Facebook’ta işlerini aktif olarak tanıtan altı milyondan fazla reklamveren var, bu da sosyal medyada var olmak istiyorsanız oldukça güvenli bir değer.

Facebook’ta başlamak çok kolay çünkü neredeyse tüm içerik formatları Facebook’ta var; sözler, resimler, videolar, canlı videolar ve hikayeler. Ancak Facebook algoritmasının, özellikle aile ve arkadaşlardan gelenler olmak üzere insanlar arasında konuşmaları ve anlamlı etkileşimleri tetikleyen içeriğe öncelik verdiğini unutmayın.

Ayrıca, Facebook kullanıcılarının yüzde 94’ü Facebook’a mobil uygulama aracılığıyla eriştiği için içeriğinizi mobil cihazlar için optimize etmeyi unutmayın.

2. Instagram

Instagram bir fotoğraf ve video paylaşım sosyal medya uygulamasıdır. Resimlere ve kısa video kliplere bakmakla daha fazla ilgileniyorsanız, Instagram, sizin için en iyi sosyal ağ olabilir. Bu sosyal medya platformu daha çok, yüzeysel olmak ve özçekim resimlerle dolu olmakla eleştiriliyor. Ancak, mükemmel fotoğrafçılık örnekleri, inanılmaz sanat eserleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Fotoğraflar, videolar, hikayeler ve canlı videolar gibi çok çeşitli içerikleri paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca, daha uzun videolar için IGTV’yi başlattı.

Bir marka olarak, profilinizin ve gönderilerinizin zengin analizlerini ve üçüncü taraf araçlarını kullanarak Instagram gönderilerini planlayabilmenizi sağlayacak bir Instagram işletme profiline sahip olabilirsiniz.

3. Twitter

Twitter, haberler, eğlence, spor, politika ve daha fazlası için bir sosyal medya sitesidir. Twitter’ı diğer sosyal medya sitelerinden farklı kılan şey, gerçek zamanlı bilgilere ve şu anda olan şeylere odaklanmasıdır.

Twitter, 280 karakterlik yazı limiti (eskiden 140 karakter) tam olarak insanların kendini açıklamaya yetmiyor. Ayrıca milyonlarca sahte bot hesap mevcudiyeti buradaki sosyal medya deneyimini düşürmeye devam ediyor.

Ancak, son dakika haberlerini, paylaşımınıza gelebilecek tepkileri anında almayı ve en sevdiğiniz popüler insanlara, ünlülere ve gazetecilere vs. erişmek istiyorsanız, Twitter rakipsiz bir kaynaktır.

Twitter ayrıca genellikle bir müşteri hizmetleri kanalı olarak kullanılır. Twitter’daki reklamverenlere göre, sosyal müşteri hizmetleri taleplerinin yüzde 80’inden fazlası Twitter’da gerçekleşiyor. Salesforce, Twitter’a “Müşteri Hizmetleri için Yeni Numara” diyor.

4. LinkedIn

LinkedIn profesyoneller için sosyal ağ sitesidir. Site büyüdükçe, CV oluşturma, yeni bir iş bulma ve profesyonel çevrelerle ağ kurma yollarından biri haline geldi.

LinkedIn artık bir özgeçmiş ve iş arama sitesinden çok daha fazlası. Sektör uzmanlarının içerik paylaştığı, birbirleriyle ağ oluşturduğu ve kişisel markalarını oluşturduğu profesyonel bir sosyal medya sitesine dönüşmüştür. Ayrıca işletmelerin kendi endüstrilerinde düşünce liderliğini ve otoritesini kurmaları ve şirketlerine yetenekleri çekmeleri için bir yer haline geldi.

5. Snapchat

Snapchat, genellikle genç neslin buluşma noktası; ebeveynlerinizle büyük ihtimalle burada karşılaşmazsınız. Site, kendi kendini yok eden görüntü ve video paylaşımının etrafında dönüyor, ancak bir mesajlaşma özelliği ve çok sayıda gamification özelliği de var.

Snapchat, fotoğraflar ve kısa videolar (enstantane olarak bilinir) arkadaşlar arasında paylaşmaya odaklanan bir sosyal medya uygulamasıdır. Hikayeler formatını popüler hale getirdi ve sonunda Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında çoğaldı. Ancak Instagram Hikayelerinin yükselişi, Snapchat’in büyümesini ve pazarlamacıların genel olarak markaları için Snapchat kullanmaya olan ilgisini engelledi.

6. Tumblr

Tumblr, sosyal ağ ile blog karışımı bir dünyadır. Blog sayfanıza, diğer kullanıcıların takip edebileceği söz, fotoğraf, video ve diğer medya içeriğini gönderebilirsiniz.

Sosyal medya ayrıca HTML düzenlemeyi de destekler; Eğer yeterince yetenekli iseniz, sayfanızın görünüşünü ve düzenini tamamen kişiselleştirebilirsiniz. Kendi özel alan adınızı bile kullanabilirsiniz.

Tumblr artık gençler ve çocuklar için güvenli olduğunu iddia ediyor. Aralık 2018’de pornografik yayınları yasaklamasından bu yana, site trafiğinin yüzde 22’sini kaybetti ki buda bu ağın ne kadar çok ‘yetişkin’ içerik barındırdığının başka bir ilginç göstergesi.

7. Pinterest

Pinterest en iyi resim yer imi sitesi olarak tanımlanır (ancak GIF’leri ve videoları da desteklemektedir). Kendi genel veya özel panolarınıza görüntüler ekleyebilir, diğer kullanıcıları ve panoları takip edebilir ve pimler hakkında yorum yapabilirsiniz.

Bir DIY projesi için ilham almak istiyorsanız ya da kafanızda yaratıcı bir fikir uyandıracak bir şeye ihtiyacınız varsa site mükemmeldir.

Asıl odak noktası katılımın olduğu çoğu sosyal medya sitesinden farklı olarak Pinterest, insanların yeni şeyler keşfetmeye ve ilham almaya gittikleri bir yerdir. Pinterest’e göre, kullanıcıların yüzde 78’i, Pinterest’teki markaların içeriğinin faydalı olduğunu söylüyor (diğer sitelerdekinden çok daha yüksek). Bu, markanıza satın alma kararlarını şekillendirmek için eşsiz bir fırsat verir.

8. Reddit

İnternetin ön sayfası olarak adlandırılan Reddit, kısmen tartışma forumu, kısmen içerik gönderme sitesidir. Kullanıcılar, herhangi bir anda popüler olan konuyu etkilemek için yayınları oylayabilir ve puanları düşürebilir.

Site alt bölümlere ayrılmıştır. Aklınıza gelebilecek hemen her konuyu kapsarlar. Bir konu hakkında hobiniz varsa, Reddit, akıl yoran insanlar bulmak için harika bir yerdir.

Hemen hemen her şey için alt dizinler (yani özel forumlar) vardır. Bununla birlikte, alt dizinlerin farklı katılım düzeyleri vardır.

İçeriğinizi Reddit’e göndermenin ve tartışmalara katılmanın yanı sıra, içerik fikirleri bulabilir ve Reddit’te reklam verebilirsiniz.

9. TikTok

Tik Tok (Çin’de Douyin olarak da bilinir) yükselen bir müzik video sosyal ağıdır. Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarını geride bırakarak 2018’in ilk çeyreğinde dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu.

Kullanıcılar 60 saniyeye kadar video kaydedebilir, düzenleyebilir, müzik ve özel efektler ekleyebilir.

10. WeChat

WeChat, WhatsApp ve Messenger gibi bir mesajlaşma uygulamasından hepsi bir arada bir platforma dönüştü. Mesajlaşma ve aramanın yanı sıra, kullanıcılar artık WeChat’i çevrimiçi alışveriş yapmak ve çevrimdışı ödeme yapmak, para transfer etmek, rezervasyon yapmak, taksi rezervasyonu yapmak ve daha fazlası için kullanabilirler.

WeChat, en çok Çin’de ve Asya’nın bazı bölgelerinde popülerdir. Facebook gibi sosyal medya platformlarının yasaklandığı yerlerde daha popülerdir.

WeChat aynı zamanda dünyanın dört bir tarafından kullanıcıların buluştuğu bir yaşam tarzıdır. Uygulama ile arkadaşlarınızla sohbet edebilir, haber okuyabilir ve Resmi Hesaplar ve Mini Programlar üzerinde yer alan yerel hizmetleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli oyunlar oynayarak, WeChat Pay mobil ödeme özellikleri ve daha fazlasından faydalanabilirsiniz.

11. Medium

Medium, sosyal ağ unsuruna sahip online bir yayın platformudur. Medium’da makale yayınlamak ve çoğu makaleyi okumak ücretsizdir. Bazı makaleler sadece ödeme yapan üyelere ayrılmıştır.

Medium’da orijinal içerik yayınlamanın yanı sıra, markaların erişimlerini genişletmek için kendi şirket bloglarından Medium’da blog yayınlarını yeniden yayınlamaları oldukça yaygındır.

Medium, 170 milyon okuyucunun anlayışlı ve dinamik düşünceyi bulmaya geldiği açık bir platformdur. Burada, uzman ve keşfedilmemiş sesler, herhangi bir konunun kalbine dalar ve yeni fikirleri yüzeye çıkarır.

12. Meetup

Meetup, online bir sosyal ağ ile gerçek hayattaki bir sosyal ağ arasındaki bağlantıyı kuruyor. İlgi alanlarınızla eşleşen grupları ve etkinlikleri bulmak için online araçları kullanabilirsiniz, ardından grubun bir sonraki buluşmasına katılın.

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, mevcut buluşmalar dil öğrenme gruplarından, spor takımlarına kadar çeşitlenebilir. Daha küçük şehirlede, seçimler daha sınırlı olabilir.

Meetup, şehirlerdeki insanları bir araya getirmeyi hedefliyor. Uygulama basit bir fikir üzerinde çalışıyor: “Bir araya geldiğimizde ve bizim için önemli olan şeyleri yaptığımızda, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Bu uygulamayı kullanmak için kullanıcının bir miktar ödeme yapması gerekir. Meetup’ın abonelik planları bir aydan altı aya kadar değişir.

13. TapeReal

TapeReal, kişisel, yaratıcı veya entelektüel hedeflerinizle ilgili yolculukları belgelemek, fikir alışverişi yapmak ve ilerlemeyi paylaşmak için yeni bir sosyal ağdır.

TapeReal, en iyi sosyal medya uygulamaları listemizde yeni bir sosyal ağdır. Burası kayıt yapabileceğiniz ve yalnızca kısa ses ve video “içerikleriyle” etkileşime girebileceğiniz bir yer. Bir tür video dönüşlü sosyal podcasting gibi. Arkadaşlarınızla konuşmaları yalnızca onları arayarak kaydedebilir veya solo kayıt yaparak bir vlog / ses kaydı başlatabilirsiniz. İnsanlar yeteneklerini, seyahat hikayelerini, podcast’leri, canlı müzikleri, cover şarkılarını ve aynı zamanda öğretme becerilerini paylaşıyorlar. Topluluğun etkileşim kurması için kayıtlar TapeFeed’de yayınlanır. Hareketli bir kullanıcı arayüzüne ve benzersiz bir tasarıma sahiptirler.

Mevcut ses / video içeriği beslemeleri herkese açık olsa da, özel içeriklerin de yakında Tapebook’a geleceği söyleniyor. TapeReal, içerik oluşturucuların para kazanması üzerinde de çalışıyor ve bu, YouTube ve Instagram’dan daha fazla insanı çekmelerine yardımcı olabilir.

14. Tinder

Hayallerindeki aşkı mı arıyorsun? Eğer öyleyse Tinder bakmaya değer bir uygulama. Sosyal medya platformu arkadaş bulmak isteyen kullanıcılarla doludur.

Tinder, kullanıcılarına, kullanıcıların gereksinimlerine göre eşleşen hiç bitmeyen potansiyel profiller sağlar. Buradaki ana bileşen, kolay kayıt sürecidir. Kullanıcı listelenen profillere evet veya hayır olarak kaydırmaya başlar.

Uygulama aynı zamanda kullanıcılara Facebook hesaplarını kullanarak giriş yapma olanağı sunarak profil oluşturmayı daha da kolaylaştırır. Kullanıcılar, Tinder Plus’ı seçerek sınırsız beğenme ve dünya çapında insanlarla etkileşim kurma özgürlüğü gibi ek özelliklere erişim elde ederler.

15. Whisper

30 milyondan fazla kişiden oluşan bir kullanıcı tabanına sahip olan Whisper, dünyaya bakış açınızı değiştirmeyi amaçlayan yeni sosyal medya uygulamalarından biridir. Bu sosyal medya uygulamasında zaman geçirme deneyimi diğer sosyal ağlardan farklıdır, kullanıcılar bunu genellikle daha ham ve genellikle daha bağımlılık yapıcı olarak tanımlar.

Whisper, milyonlarca insanın Whisper ile dünyanın her yerinden insanların gerçek düşüncelerini paylaşabildikleri ve belirli bir topluluğun içerisinden bilgi alabildikleri çevrimiçi bir topluluktur.

16. Ask.fm

Ask.fm bir soru-cevap sitesidir. Kullanıcılar soru gönderir ve herkes bu soruya kendi cevaplarını yazabilir.

Etrafınızdaki herkesin en derin sırlarını ortaya çıkarmak için en iyi anonim uygulama olan ASKfm’i indirin. Anonim sorular sorun veya bunu açıkça yapın, arkadaşlarınızdan, sınıf arkadaşlarınızdan veya yakınınızdaki kişilerden gelen soruları yanıtlayın. ASKfm’de sonsuz soru-cevap dünyasına dalın!

40 milyondan fazla kişi sorularınızı bekliyor. Tek bir dokunuşla anonim maskenin arkasına saklanın, bir şey sorun ve dürüst yanıtı duymaya hazır olun. Shoutout aracılığıyla etrafınızdaki insanlara sorun ve yakındaki yabancılarla arkadaş olun. Arkadaşlarınızdan, sınıf arkadaşlarınızdan veya yabancılardan gelen soruları yanıtlayın. Dürüst olmaya hazır olduğuna emin misin? Yanıtlarınıza fotoğraflar, videolar veya gif ekleyerek profilinizi daha parlak hale getirin.

17. VKontakte

VKontakte, Facebook’un Rusya’daki eşdeğeridir; bu ülkedeki en popüler sitedir.

Ağ, gruplar, sayfalar, özel mesajlaşma, etkinlik yönetimi, görüntü etiketleme ve uygulama içi oyunlar dahil olmak üzere diğer popüler ağlar ile aynı özelliklerin çoğunu barındırıyor.

VK sosyal ağı, yeni arkadaşlar bulmak ve nerede olurlarsa olsunlar arkadaşlarınızla iletişim kurmak için eşsiz bir fırsattır. Her zaman güncel kalmak için en yakın arkadaşlarınızla genel bir sohbet oluşturun. Eğer bir yolculuğa çıkacaksanız ya da önemli bir etkinlik planlıyorsanız, VK canlı yayını vazgeçilmez bir iletişim aracıdır ve yayınınızın geniş bir insanlar toplumuna tanıtımını sağlar!

18. Flickr

Flickr öncelikle bir fotoğraf barındırma sitesidir. Ücretsiz ve ücretli seçenekleri var. 1TB’lik bir kullanım alanı sağlayan ücretsiz seçenek, 2019’un başında toplamda 1000 resme indirildi.

Kullanıcılar, beğendikleri fotoğrafları yorumlayabilir ve paylaşabilir. On milyarlarca fotoğrafa ve 2 milyon gruba ev sahipliği yapan sünyanın en büyük, en etkili fotoğrafçı topluluğu Flickr’a katılın.

İstediğiniz zaman, herhangi bir cihazdan fotoğraflarınızı yükleyin, düzenleyin ve paylaşın.

19. InterNations

Eğer bir yabancıysan, InterNations’da hesabın olmalı. Site, şehrinizde, dilinize, ilgi alanlarınıza veya çalışma alanınıza uygun diğer kişileri bulmanıza olanak sağlar.

Meetup gibi katılabileceğiniz birçok gerçek etkinlik var. Alternatif olarak, siteyi sadece sorular sormak ve fikir edinmek için kullanabilirsiniz.

InterNations, yurtdışında yaşayan ve çalışan insanlar için dünyanın en büyük ağıdır. Küresel topluluğun bir üyesi olarak, hem online hem de yüz yüze olmak üzere sosyalleşebilirsiniz. InterNations’ın dünyanın dört bir yanındaki 420 şehirde toplulukları vardır, bu da şehrinizdeki göçmenler ve küresel beyinlerle tanışmanızı kolaylaştırır. Uygulama yeni arkadaşlar bulmanıza, ağınızı genişletmenize ve deneyimlerinizi benzer düşünen insanlarla paylaşabileceğiniz çok çeşitli etkinlikleri keşfetmenize yardımcı olacaktır.

20. XING

XING, Avrupa’da LinkedIn’in en popüler alternatifidir. Site profiller, gruplar, etkinlikler, tartışma forumları ve topluluk özellikleri sunar.

Gelişmiş arama özelliğini kullanmak istiyorsanız, aylık belli bir ücret ödemeniz gerekir.

XING, 17 milyon üye ile Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki en büyük online iş ağıdır. XING uygulaması, işinizi ve kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olur:

 • Kişiler: XING uygulaması, yeni iş bağlantıları eklemeyi ve mevcut kişilerle iletişim halinde kalmayı kolaylaştırır.
 • İşler: İhtiyacınız olan faydaları ve esnekliği sunan bir şirkette uygun bir iş bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Haberler: 400’den fazla uzman medyadan ve çok çeşitli konuları kapsayan uzmandan kişiselleştirilmiş bir haber karışımı sayesinde sektörünüzle ilgili en son haberleri okuyun.

Bu uygulama, kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için size tüm bunların yanı sıra uzman grupları, etkinlikler ve daha fazlasını sunar.

21. Foursquare

Foursquare konum tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Dışarıdayken ilgilendiğiniz yerleri, restoranları, etkinlikleri ve yakındaki diğer yerleri bulmak için kullanabilirsiniz.

Foursquare dünyanın neresinde olursanız olun, harika mekanlar aramanıza ve keşfetmenize yardımcı olur.

Foursquare’e en sevdiğiniz şeyleri söyleyin, o da sizi tanısın. Her arama sizin beğenilerinize, mekanlara verdiğiniz puanlara, arkadaşlarınızın ve güvendiğiniz uzmanların önerilerine göre özelleştirilir.

Restoranları, kafeleri, gece hayatını, mağazaları ve daha fazlasını arayın. Yakınızda olan mekanlara bakın ya da dışarı çıkmadan önce planınızı yapın.

Bir yere varınca, tavsiyelere bakın: ne ısmarlamak lazım ya da mekanın nesi güzel, hepsini bir çırpıda öğrenin.

Beğenilerine güvendiğiniz kişileri veya uzmanları takip edin, mekanlarda ilk onların tavsiyelerini görün. Facebook ve twitter hesaplarınızı bağlayarak arkadaşlarınızın yakınınızda beğendikleri yerleri görün.