e
sv

Cinsellik Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

1113 Okunma
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cinsellik, hem erkeklerin hem de kadınların doğru bir şekilde öğrenmeleri gereken önemli bir konudur. Günümüzde bu konu hakkında birçok bilgi edinebileceğimiz internet gibi bir veli nimet olsa da, çevremizden duyduğumuz bilgilere hiç araştırma yapmadan inanıyoruz. Hal böyle olunca doğru ile yanlışı ayırt etmek zor oluyor. Toplum içinde dolaşan bilgilere inanmak yerine araştırmak gerekir. Bu nedenle sizin için küçük bir araştırma yaptık ve cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışları anlattık.

10. Yanlış: Kadınlar porno izlemez

Geçmişte yapılan anketler, yetişkin içerikli web sitelerine giren her üç ziyaretçiden birinin kadın olduğunu gösteriyor.

9. Yanlış: Erkeklerin HPV aşısına ihtiyacı yoktur

İnsan papilloma virüsü (HPV), kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. Peki bu virüsün erkeklerde penis kanserine ve hem kadınlarda hem de erkeklerde ağız ve anal kansere neden olabileceğini biliyor muydunuz? HPV o kadar yaygındır ki, uzmanlar hem genç kızların hem de genç erkeklerin HPV aşısı olmasını öneriyor. Aşı oldukça güvenlidir ve gelecekte olabilecek sorunlara karşı güvende olmamızı sağlar.

8. Yanlış: Sadece erkekler rüyalanır

Birçok insan sadece erkeklerin rüyalandığını düşünür, ancak gerçek bundan daha farklı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınların %40’ı gördükleri rüyalar yüzünden orgazm olup uyanıyor.

7. Yanlış: Seks yapmak çok kalori yaktırır

Seks yaptığınız sırada veya sonrasında yorulduğunuz ve terlediğiniz için çok kalori yaktığınızı düşünüyorsanız, yazının buradan sonrasına okumayın, çünkü şok olmanıza neden olabilir. Bilim insanları, 150 kiloluk bir adamın bile seks yaptığı sırada dakikada 3 ila 5 kalori arasında yaktığını söylüyor. “3-5 kalori mi? E bu çokmuş” diye düşünüyorsanız çok şaşıracağınız bir bilgi daha verelim: Sadece oturup televizyon izlerken bile bu kalorinin üçte birini yakıyoruz. Seks hakkındaki gerçekler bazen yanıltıcı olabiliyor.

6. Yanlış: Erkekler her zaman seks düşünür

İşte cinsellik hakkında yaygın olarak doğru bilinen bir yanlış daha! Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, erkeklerin yarısı günde 19 kereden daha az seks düşünüyor. Bu erkeklerin gün içinde yemek düşündüğü sayıyla aynı.

5. Yanlış: Doğum kontrol hapı kilo aldırır

Ekstradan aldığınız kiloların sadece doğum kontrol hapına bağlı olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Doktorlar, doğum kontrol hapının kilo aldırdığına dair çok az bilimsel kanıt olduğunu söylüyor. Kadınlar yaşlandıkça çeşitli faktörlerden dolayı kilo alma eğiliminde olur. Aslında kilo alınmasının altında yatan gerçek neden budur.

4. Yanlış: Sadece genç erkeklerde erken boşalma sorunu vardır

Konu cinsellik olunca erken boşalma sorunu oldukça yanlış anlaşır. Erken boşalmanın genellikle sadece genç erkeklerin sorunu olduğu düşünülür. Ancak erken boşalma aslında her yaştan kişiyi etkileyen kronik bir durumdur. Ayrıca bu durumda yaşlandıkça artış veya azalma olmaz.

3. Yanlış: Bazı cinsel aktiviteler diğerlerine göre daha güvenlidir

Oral seks yaparken hamile kalamazsınız, ancak bu cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanamayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle cinsellik sırasında korunmak çok önemlidir. Doğru şekilde korunduğunuz zaman cinsel yollardan hastalık bulaşma ihtimali, yolda yürürken kafanıza buzdolabı düşme olasılığıyla aynı olur. Yani ihtimal dahilinde ama oldukça düşük.

2. Yanlış: Büyük ayakları olan erkekler, diğer erkeklere göre ayrıcalıklıdır

Ortalama bir erkek penisi yaklaşık 13 cm boyutundadır. Araştırmalar, ayak boyutu ile insan bedeni arasında pek fazla ilişki olmadığını gösteriyor. Yani büyük el veya büyük ayak, büyük penis anlamına gelmez.

1. Yanlış: Bozulmamış bir kızlık zarı bakireliğe işaret eder

Yazımıza cinsellik hakkında doğru olduğu düşünülen en büyük yanlış bile başlayalım. Bir kadının kızlık zarı sadece seks yaparak değil, jimnastik ve ata binme gibi çeşitli fiziksel aktiviteleri yaparken de yırtılabilir. Belki de doğuştan kızlık zarı olmayabilir. Ayrıca bazı kadınların kızlık zarı çok sağlamdır ve cinsel olarak aktif olmalarına rağmen kızlık zarları yırtılmayabilir. Yani anlamamız gereken şudur; Bir kadının bekareti kızlık zarından anlaşılamaz.