e
sv

Çin’in Dikey Orman Projesi Kabusa Döndü!

Çin'in Chengdu kentindeki Qiyi Şehri Orman Bahçesi konut kompleksi, sakinleri için yeşil bir cennet olacaktı, ancak iki yıl sonra dikey orman konsepti bir kabusa dönüştü.
avatar

Fatih

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin’in Chengdu kentindeki Qiyi Şehri Orman Bahçesi konut kompleksi, sakinleri için yeşil bir cennet olacaktı, ancak iki yıl sonra dikey orman konsepti bir kabusa dönüştü.

daha fazlası için: tuhaf merkez

2018’de düzinelerce egzotik bitki arasında yaşama fikri, Çin’in en kirli şehirlerinden biri olan Chengdu halkı için çok heyecan verici oldu ve 2020 Nisanına kadar Qiyi Şehri Orman Bahçesi kompleksindeki 826 birimin tamamı satıldı. Her birimin balkonunda büyüyen ve şehrin hava ve gürültü kirliliğini filtreleyen 20’ye kadar bitki türü vardı. Bununla birlikte, kentsel bir cennet yerine, sekiz kuleli kompleks, yemyeşil bir alan ve sivrisinek salgınları ile taşan balkonları ile kıyamet sonrası bir filmden bir sahne gibi görünüyor.

Bilinmeyen nedenlerden ötürü, şimdiye kadar sadece 10 aile konut kompleksine taşındı, bu da ünitelerin çoğunun ve tahsis edilmiş balkon bahçelerinin şu anda gözetimsiz olduğu anlamına geliyor. Son fotoğraflar, bitkiler tarafından adeta yutulmuş ve balkon korkulukları üzerinde asılı dallar bulunan balkonları gösteriyor. Daha da kötüsü, taşınan az sayıda sakin, gözetimsiz dikey ormanın sivrisinekler için bir üreme alanı haline geldiğinden şikayet ediyor.

Qiyi Şehri Orman Bahçesi kompleksinin mevcut durumu, Çin sosyal medyasında hararetli bir tartışmaya yol açtı ve Hong Kong merkezli çevrimiçi yayın HK01, netizenlerin bir kısmının doğaya yakın yaşamanın iyi bir fikir olduğunu söylerken diğerleri alıntı yaptığını bildirdi. yayılan bitkiler ve haşere istilası ile ilgili güvenlik endişeleri.